MODA TASARIMCISI VE STİLİST Mayıs 10, 2017 – Posted in: Genel – Etiketler: , , ,

Yıllardır bir kavram karmaşasıdır gidiyor. Stilistlik kursları, iş ilanlarında stilist arayışları, vs. Allah aşkına şu işe bir açıklık getirelim.

Türkiye’de “stilist” denince, kıyafet tasarlayıp çizen kişi olarak biliniyor. Stilistlik kurslarında da sadece işin çizim kısmı öğretiliyor. Üstelik bunun ne derece ne kadar iyi ve verimli öğretildiği de ayrı bir tartışma konusu.

Stilist kelimesi, ingilizce “stylist” kelimesinden gelir, o da “style”dan. Stil yapandır. Yani mesela moda dergilerinin fotoğraf çekimlerinde kombinasyonları yapan kişi. Prada ayakkabılar, üzerine DKNY elbise, MiuMiu çanta, vs. Tüm bu parçaları alıp kombinleyen ve stil yaratan kişiye “stylist” denir.

Moda tasarımcısı ise, giysi tasarlayan kişidir. Dikiş, kalıp, drapaj, çizim, teknik çizim bilmeyen kişiye Moda tasarımcısı denmez. Bir kıyafet tasarlamak için, o giysinin nasıl dikileceğini, fermuarının nerede olması gerektiğini, kumaşının ne olması gerektiğini, ölçülerini, teknik detaylarını, tasarımcının bilerek tasarlaması, tespit etmesi gerekir.

Sadece çizim yaparak, teknik bilgiye sahip olmadan tasarım yapılamaz. Tarifle, anlatmayla, dergiden resim göstermeyle, işte bu çizime benzer bişey olsun diye terziye ya da modeliste anlatmaya çalışmakla moda tasarımcısı olunmaz. Kimse kusura bakmasın. Sadece çizim yapan birisi moda tasarımcısı değildir. Olsa olsa “çizer” dir, ilüstratördür.

Yani aslında stilist, moda tasarımcısının yarattığı parçaları alıp kombinleyendir.

Şimdi artık netleştirdiğimize göre, lütfen anlayanlar anlamayanlara anlatsın 🙂 Moda tasarımcısı ve stilist arasındaki fark öğrenilsin.